Протидія поширенню на території України та міста Умані гострої респіраторної хвороби COVID-19
Надзвичайна ситуація в Україні до 24 квітня
- Що це?
- Надзвичайна ситуація — це спеціальний тимчасовий правовий режим, що виникає через порушення нормальних умов життя і діяльності людей через аварію, катастрофу, стихійне лихо або епідемію.
- Що передбачає?
- Під час надзвичайної ситуації влада, а передусім – служби цивільного захисту працюватимуть посилено, у спеціальному режимі. Наприклад, посилення охорони громадського порядку, інформування громадян, дезінфекція об’єктів та територій, санітарно-гігієнічні протиепідемічні заходи.
- Для чого?
- Надзвичайну ситуацію запроваджують для того, щоб посилити координацію всіх служб, залучений для протидії поширення коронавірусу. Це також допоможе закріпити кроки, які будуть здійснювати на регулярній основі, щоб протидіяти поширенню хвороби. Допоможе більш чітко координувати дії центральної та місцевої влади.
- В чому різниця між ситуацією та станом?
- Надзвичайний стан запроваджує Верховна рада за поданням Президента України. У цей період держава може напряму управляти як державними, так і усіма приватними компаніями, а права і свободи українців можуть бути обмежені. При надзвичайній ситуації такі заходи НЕ застосовують.
Летальність від COVID-19 в різних країнах складає 4-9%.
В країнах, що вжили жорстких обмежувальних заходів, вона нижча.
Як передається захворювання?
Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами
Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини
Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.
Переважає контактний шлях зараження
Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об'єктів (тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
Чи можна заразитись від тварин?
Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.
Чи передається вірус через фрукти?
Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.
Скільки вірус живе на поверхнях?
Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.
Чи правда, що вірус передається лише літнім людям?
Заразитись можуть люди будь-якого віку, тому всі мають дотримуватись заходів захисту від вірусу. Літні люди та хворі на хронічні захворювання перебувають в зоні підвищеного ризику.
На початковій стадії COVID-19 має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання.
Визначити можуть тільки спеціальні тести. Тому у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.